SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Brickor 7185091
*
nr 718 5091
Brickor
2 st, nysilver, keramik, längd: 55-70
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 3 oktober 2011
kl 17:46:53
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brickor keramik nysilver pläter silver ädelmetall
-
3365 Armring
Sterlingsilver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. 19..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:36
-
3219 Bägare
silver, 1808. Höjd: 7,5 cm, diameter: 6,5 cm, vikt..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:58
-
3367 Bestick i etui
36 delar, nysilver. Längd: 17-20 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:48
-
2031 Dosa
silver, 1804, NL, invändigt förgylld. Längd: 10 d,..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:09
-
3428 Fiskspade
Silver Danmark, 1851. Längd: 28 cm, vikt: 62g brutto
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:46
-
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:37
*
Brickor
nr 718 5091
Brickor
2 st, nysilver, keramik, längd: 55-70
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 3 oktober 2011 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brickor keramik nysilver pläter silver ädelmetall
-
3365 Armring
Sterlingsilver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. 19..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:36 -
3219 Bägare
silver, 1808. Höjd: 7,5 cm, diameter: 6,5 cm, vikt..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:58 -
3367 Bestick i etui
36 delar, nysilver. Längd: 17-20 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:48
-
2031 Dosa
silver, 1804, NL, invändigt förgylld. Längd: 10 d,..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:09 -
3428 Fiskspade
Silver Danmark, 1851. Längd: 28 cm, vikt: 62g brutto
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:46 -
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:37